ترخیص کالا

مفهموم کلی ترخیص کالا

شناخت تجارت بین الملل  و آشنایی کامل با پیچیدگی ترخیص گمرکی راه حلی برای موفقیت در بازار جهانی امروز است. ترخیص کالا مجموعه فعالیت هایی مانند ارائه ی اجناس به گمرک و آزادسازی آنها که به منظور صادرات و واردات توسط صاحب یا نماینده ی قانونی(ترخیص کار) کالا صورت میگیرد،می باشد. ترخیص کار شخص حقیقی یا حقوقی است که از طرف صاحب کالا به طور قانونی  وکالت دارد تا کارهای گمرکی مربوط به آن را انجام دهد و باید با تمامی قوانین و بخشنامه های گمرک آشنایی کامل داشته باشد تا کالا را با کمترین هزینه و در کوتاهترین زمان ترخیص کند.

ترخیص کالا

یک ترخیص کار یا یک تاجر باید حتما به اطلاعاتی مانند ارزش کالا  و کد تعرفه گمرکی توجه لازم را داشته باشد چرا که در فرآیند ترخیص از موارد ضروری تعیین ارزش اجناس و ماهیت کالای در حال ترخیص می باشد.

ترخیص کالا در هر کشوری نیازمند رعایت موزاین و مقررات مربوط به گمرک آن کشور خواهد بود . در ایران نیز ورود هر کالا مستلزم رعایت قوانین مربوط به گمرک کشور عزیزمان می باشد وهمچنان خروج یا صادرات کالا از گمرگ نیز نیازمند گذراندن تشریفات گمرکی می باشد. شرکت باریزان با به کارگیری کادر مجرب خود در امر ترخیص قادر به ارائه خدمات ترخیص به مشتریان عزیز می باشد. ما در تلاش هستیم با کمک همکاران مجرب خود در این زمینه استعلام های ترخیص مشتریان عزیز را در سریعترین زمان ممکن و به بهترین نحو پاسخگو باشیم.

تعریف ترخیص کالا

در واقع می توان گفت برای اقدام هرگونه فعالیت و امور تجاری و صادرات و واردات، نیازمند طی کردن مراحل مختلفی می باشد. که یکی از اصلی ترین مرحله، ترخیص کالا و امور گمرکی می باشد.

ما در این مطلب قصد داریم تمام مراحل ترخیص کالا(خارج کردن کالا از گمرک) و مراحل آن را برای شما بیشتر شرح دهیم.

ترخیص کالا از گمرک به چه معناست؟

در واقع به تمام فعالیت هایی که مطابق با آن یک محصول و یا یک کالا مجوز رسمی را جهت ورود به یک کشور و یا صدور دریافت می نماید، ترخیص کالا گفته می شود.

گمرک به عنوان یکی از مهمترین مکان و محل جهت ترخیص کالا شناخته شده است. یک کالا پس از رفتن به گمرک و طی نمودن برخی از فرایندها و مراحل، جهت ورود و خروج به یک کشور دیگر، مجوزهای رسمی و قانونی را دریافت خواهد کرد.

ترخیص کار چه کسی است؟

در برخی موارد، وارد کننده و یا صادر کننده خودش به تنهایی این کار را به عهده می گیرند. در صورتی که در بیشتر مواقع به نمایندگی از چند نفر، یک نفر مسئولیت را بر عهده گرفته و همچنین دستمزدی را طبق آن دریافت می کند. در اصطلاح به این شخص، ترخیص کار گفته می شود.

برای به عهده گرفتن این مسئولیت، دارا بودن مدارکی از جمله: کارت بازرگانی نیاز است.

از دیگر قانون های آن، روش دریافت مجوز و راه و روش های خارج کردن کالا از گمرک می باشد.

ترخیص کالا از گمرک چه مزیتی دارد؟

به طور کلی به تمامی فعالیت ها و تشریفات هایی که جهت صادرات و یا واردات کالا و یا حتی به گمرکات کشورهای دیگر انجام می شود، ترخیص کالا گفته می شود.

  • شکل گیری تجارت کالا به صورت قانونی

لازم به ذکر است که انجام دادن فرایند قانونی خارج کردن کالا از طریق گمرک، باعث رسمی و قانونی شدن معامله می شود.

بدیهی است که صادرات و واردات کالا نیازمند طی کردن مراحل قانونی می باشد. به طور مثال: همانگونه که برای تهیه یک منزل برای سکونت، نیاز به طی نمودن برخی از روش های قانونی و گرفتن مجوزهای رسمی می باشد.

سیستم ترخیص کالا از گمرک چیست؟

ترخیص کالا از گمرک مراحل و روش های مخصوصی را دارد. به همین علت کالاهایی که از گمرک ترخیص می شوند حتما باید در سیستم و یا سامانه ترخیص کالا ثبت شود.

مشخصات و اطلاعات کالا و همچنین مشخصات شخصی خود صاحب کالا در سامانه نیز ثبت خواهد شد.

نیازمند اطلاعاتی از جمله: مشخصات کالا، راه و روش های ترخیص انواع کالا از گمرک، مشخصات هویتی صاحب کالا، کد ملی صاحب کالا

انواع ترخیص کالا به چه صورت است؟

  • ترخیص انواع دارو از گمرک
  • ترخیص انواع خودرو از گمرک
  • ترخیص انواع ماشین های صنعتی از گمرکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *